O barefoot

Jak správně chodit v barefoot botách

Jak správně chodit v barefoot botách

Začínáte s baretoot botami? A chcete vědět jak na to? V barefoot botách chodíme jako na boso. Našlapujeme zlehka přes špičku. Co to znamená?  

Pojďte si to vyzkoušet a projít se bez ponožek a bot po kamínkách nebo do lesa. Vnímejte svá chodidla, která část se dotýká země jako první, jak pracují prsty na nohou a kdy se zapojuje klenba. Tento styl chůze si uvědomte a zapamatujte, tak by měla vypadat zdravá chůze v bosobotách.

 chůze na boso

Chůze na boso v přírodě.

Barefoot boty fungují nejlépe jako pomůcka na uzdravení chodidel, když v nich vyrazíte do přírody, do lesa, na kamenitou cestu, kde při došlapu ucítíte každou nerovnost terénu.  Tato jemná masáž vaše chodidla zaktivuje, začnou se probouzet ze zimního spánku, svaly které roky ležely ladem ožívají a celé, klenby se aktivují a celé chodidlo se rovná do jeho přirozené funkce a podoby.

2-pro-web

A co chůze ve městě?

Žijete ve městě, kde se každý den pohybujete jen na betonových a asfaltových cestách? Chůze naboso prospěje vaším chodidlům i ve městě. Stačí dodržet pár jednoduchých pravidel.

 • Zpomalte a zkraťte krok – v dnešní uspěchané době to není jednoduché, ale odbouráte tím dopady na patu, které neprospívají vaším kloubům.
 • Přemýšlejte nad stylem chůze – tak jak jste si to natrénovali v prvním odstavci.
 • Vědomě používejte prsty – prsty na nohou jsme nedostali na ozdobu, ale proto, abychom je používali.
 • Pro pokročilé – narovnejte páteř, zasuňte bradu a odemkněte kolena. Celé tělo je propojené a tyto maličkosti mění nastavení chodidel. Poznali jste ten rozdíl?

Chůze je najednou lehká a přirozenější a vy se cítíte lépe.

Na Vašem zdraví záleží, obujte se zdravě ještě dnes. Vaše nohy vás nosí celý život a zaslouží si tu nejlepší péči. Vaše nové boty na vás už čekají. Stačí vybrat jen správnou velikost a barvu.

 

Jak chůze na boso ovlivňuje celé tělo

bosá chůze

Moderní obuv oslabuje chodidla. Je jedno, zda jsou to tenisky, nebo lodičky. Nošení této obuvi vede k trvale oslabeným chodidlům, nefunkčním klenbám a vbočeným palcům. Čím hrubší podrážka nebo těsnější prostor pro prsty, tím více si otupujete dokonalou technologii chodidla. Drtivá většina obuvi v průběhu celoživotního nošení zdeformuje palec (vbočení = hallux valgus).

Chodidla mají více nervových zakončení než dlaň, celkově je v jednom chodidle zhruba 200 000 nervových zakončení, 33 kloubů a 26 kostí. Chodidlo je náš senzorický orgán. Správné fungování našeho těla se odvíjí od správného fungování našich chodidel. 

Čím lepší a přímější je kontakt chodidla se zemí, tím přirozenější je pohyb a odezva našeho těla na prostředí, ve kterém se pohybujeme. Proto chodidlo můžeme právem považovat za smyslový orán, který informuje mozek o tom, na jakém povrchu se nacházíme. 

Proto vaším cílem by mělo být pohyblivé, flexiblní a silné funkční chodidlo bez deformit. Vždy když je to možné, buďte bosí a hýbejte se po různém bezpečném povrchu. Pokud to možné není, vyměňte nefunkční obuv za takovou, která chůzi na boso napodobuje. 

Barefoot obuv napodobuje chůzi na boso. Tato obuv musí splňovat několik základních kritérií: 

 • 6 mm nebo tenčí podrážka
 • dostatečný prostor pro palec a prsty
 • žádný rozdíl ve výšce podrážky mezi patou a špičkou
 • bez podpory klenby

S barefoot obuví byste měli postupně začít měnit i styl chůze: 

 • vědomě dělat kratší kroky
 • začít vnímat svoje chodidla a celé tělo
 • nedopadat na patu
 • více zapojovat palec a ostatní prsty
 • posilovat chodidla vhodnými cviky

Tímto se postupně mění a napravuje vzorec chůze, vrací se spadlé klenby, rovnají se vbočené palce a celé tělo začíná fungovat přirozeně správně a bez bolesti. Tak jak tomu bylo v dřívějších dobách.

Chůze na boso v trávě propojuje naše tělo se zemí a dodává energii. 


20190406_171254-pro-web1

Barefoot vs. moderní obuv

Široká špička u barefoot obuvi kopíruje tvar chodidla, namísto moderní boty, která utlačuje prsty jak z pravé strany, tak z levé strany chodidla.

barefoot obuv

Barefoot bota by měla být vyrobena z měkkého a příjemného materiálu s ohebnou plotnou silnou 3-6 mm, která je ve všech směrech přizpůsobivá noze.

botyluks

Není vyztužená žádnými výztuhami ani opatky. 

barefoot obuv

Barefoot obuv bychom měli nosit s nadměrkem. Ten by měl být u našich bot cca 3 – 5 mm. Nadměrek je prostor uvnitř boty před prsty, který  poskytuje chodidlům svobodný pohyb jako kdybyste chodili přirozeně bosí. 

barefoot polobotky

Má nulový sklon podrážky. To znamená, že není žádný rozdíl ve výšce podrážky mezi patou a špičkou. 

BOSÉ BOTY jsou velmi lehké. Neváží více než pár set gramů, a na nohou působí příjemně jako bačkůrky, které nechcete sundat.